+90 212 650 95 59 +90 539 731 04 57 info@igacontrol.com

İnsan Odaklı Aydınlatma Kontrolü

Uzun bir süredir, ışığın sadece görmek için gerekli olduğu düşünülüyordu. Ancak 2001 yılında, ışığın kalitesinin vücut saatlerimizi ve ritimlerimizi uyardığı ve düzenlediği keşfedildi.

Dünya güneşin etrafında dönerken, ışık seviyeleri ve renkleri, soğuk mavi gün ışığından alacakaranlıkta daha sıcak bir ışığa dönüşür.

Bu değişiklikler sirkadiyen ritimi uyarır ve uyanıklık ve gevşemeyle bağlantılı hormonları düzenler – soğuk beyaz ışık konsantrasyon üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, sıcak beyaz ise rahatlatma ve gevşemeyi teşvik eder ve yenilenmeye yardımcı olur.

Biyodinamik kontrol, gün ışığı ve güneş ışığının dinamik değişimini tekrarlamak için ışık yoğunluğunu ince bir şekilde ayarlama şeklidir.

Günümüzün dinamik bileşeni

Biyodinamik rutinler, vücudun belirli saatlerde daha az uyanık olma eğilimini ortadan kaldırmak ve performansı ve refahı artırmak için doğal ışığın ritmini taklit edebilir, renk sıcaklığını ve ışık yoğunluğunu ince bir şekilde ayarlayabilir.

Biyodinamik sahneler ve rutinler, çalışma alanları, mola ve dinlenme alanları, toplantı odaları vb. gibi tanımlanmış bölgelere atanabilir, böylece aydınlatma yoğunluğu ve rengi bir alandaki faaliyetlerle ilişkilendirilebilir.

Renk sıcaklığı ayarı ve DALI Type 8 (DT8)

Üzerinde iki farklı renk sıcaklığı için çıkış bulunan ve tek adres üzerinden renk ve seviye değişimine imkan sağlayan DALI tip 8 sürücüler, biyodinamik kontrol için özel olarak tasarlanmıştır. Bu sürücüler sayesinde tek driver ile kontrol sağlanırken, istenilen sıcaklık değerinin de tam karşılığı alınabilmektedir.

Senaryoların Uygulanması

Belirlenen senaryolar sisteme yüklendikten sonra bir dokunmatik ekran ve bilgisayar yazılımı ile set edilir. İç ve dış ortamdan alınan verilere göre ince ayarlar yapılır ve zaman programları ile senaryolar aktif edilir.